Meri Kids
2024/07/15 22:42
Zaloguj się
Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko swojemu dziecku?
Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko swojemu dziecku?

Jeden z nieuniknionych rodzicielskich dylematów brzmi: kiedy zmienić łóżeczko na łóżko swojemu dziecku? Jego rozwiązanie uzależnione jest od wielu czynników i wymaga od Ciebie jako rodzica dokładnego przeanalizowania potrzeb i etapu rozwoju Twojej pociechy. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, do kiedy dziecko śpi w łóżeczku. Istnieje jednak pewien zbiór czynników, które pozwolą Ci z przekonaniem zdecydować, że nadszedł już odpowiedni moment na łóżkową „przeprowadzkę”. W dzisiejszym artykule podpowiadamy między innymi: kiedy zmiana łóżeczka na łóżko jest wskazana, co powinno Cię skłonić do takiej decyzji i jak przygotować dziecko do tej, jakże istotnej, zmiany w jego życiu.

Nadchodzi nowe, czyli kiedy zmienić dziecku łóżeczko na łóżko?

Etap, w którym łóżeczko dziecięce przestanie być adekwatne do potrzeb Twojej pociechy, jest naturalną koleją rzeczy. Jednak to, kiedy on nastąpi, nie jest łatwe do oszacowania. Zdaniem specjalistów, najwcześniej o „przeprowadzce” można myśleć w okolicach 18 miesiąca życia pociechy, a często warto z nią poczekać znacznie dłużej, nawet do momentu ukończenia trzeciego roku życia przez malucha. Nie należy narzucać sobie i dziecku niepotrzebnej presji na tym polu – to, jak długo dziecko śpi w łóżeczku jest kwestią indywidualną, a szybka zmiana na łóżko nie jest żadnym „celem”, do którego osiągnięcia należy dążyć.

Zanim zdecydujesz się na tak duży krok, jak przeniesienie dziecka na „dorosłe łóżko”, rozważ najpierw inne opcje. Często pierwsza myśl o tym, aby w życiu malucha zagościło większe łóżko, pojawia się u rodzica wtedy, kiedy dziecko staje w łóżeczku i ma ochotę z niego wychodzić lub próbuje się z niego wydostać na inne, mniej bezpieczne sposoby. Nie zawsze jest to sygnał, że już czas na wymianę łóżeczka na łóżko. Zwykle stanowi to jedynie znak, że nadszedł po prostu moment, kiedy należy wyciągnąć szczebelki z łóżeczka, aby maluch mógł swobodnie poruszać się między miejscem do spania a pokoikiem. Trzeba jednak pamiętać, aby w takiej sytuacji obniżyć wysokość materaca na najniższy poziom, dzięki czemu zapewni się dziecku swobodę i uchroni się je przed upadkiem z wysokości.

Wróćmy jednak do omawiania tego, do kiedy dziecko śpi w łóżeczku. Jak wspomnieliśmy, często wskazywaną „datą graniczną” jest 18 miesiąc życia malucha, jednak nie ma w tym zakresie w stu procentach uniwersalnej zasady działania. Skąd więc wiedzieć, kiedy zmiana łóżeczka na łóżko będzie dobrym pomysłem? Prezentujemy trzy najistotniejsze czynniki, które pomogą Ci zidentyfikować odpowiedni moment na „przeprowadzkę” pociechy.

  • Łóżeczko okazuje się zbyt małe dla rosnącego malucha – w takiej sytuacji trudno o inną decyzję niż kupno pierwszego łóżka dziecięcego. Kiedy dochodzisz do momentu, że to, jakie wymiary ma łóżeczko dziecięce, nie wystarcza, aby zapewnić pociesze pełen komfort podczas snu, nie powinieneś zwlekać z „przeprowadzką”.
  • Dziecko próbuje wspinać się na szczebelki, żeby opuścić łóżeczko – w momencie, gdy łóżeczko staje się dla dziecka małym torem przeszkód do ćwiczenia akrobatycznych zdolności podczas prób wydostania się na zewnątrz, jedynym skutecznym wyjściem jest zakup nowego łóżka. Chęć sforsowania szczebelków może sprawić, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Zmiana łóżeczka na łóżko pozwoli temu zapobiec i zagwarantować bezpieczny odpoczynek.
  • Maluch potrafi spokojnie przesypiać całe noce – w kontekście tego, kiedy zmienić łóżeczko na łóżko, istotna jest nie tylko aktywność ruchowa malucha, ale także jego gotowość emocjonalna. Twoja pociecha musi po prostu dojrzeć do zmiany. Jedną z przesłanek tego, że dziecko jest już gotowe, jest umiejętność bezproblemowego przesypiania całych nocy w dotychczasowym łóżeczku.

Kwestia, kiedy zmienić dziecku łóżeczko na łóżko, to tylko jedna strona medalu. Druga z nich wiąże się z tym, jak tego dokonać? O przygotowaniach do zmiany łóżeczka na łóżko opowiemy w kolejnej sekcji.

Jak przygotować malucha na zmianę miejsca do spania?

Wiesz już, do kiedy dziecko śpi w łóżeczku i kiedy następuje czas na wymianę mebla na większy. Pozostaje pytanie: jak dokonać tej zmiany, aby nie wiązała się ona z dużym obciążeniem emocjonalnym malucha? Oto kilka kwestii, o których musisz pamiętać, przygotowując swoją pociechę do wymiany łóżeczka na łóżko.

  • Stwórz przekonanie w maluchu, że zbliżająca się zmiana jest fantastyczną przygodą, która wiąże się z przyjemnymi aktywnościami podejmowanymi wspólnie z rodzicami. Odpowiednia atmosfera oswoi dziecko z myślą o nowym miejscu do spania i zachęci je do przystosowania się do nowych warunków.
  • Unikaj „etapu przejściowego” w postaci spania dziecka w łóżku rodziców. Może on przyzwyczaić malucha do spędzania nocy z mamą i tatą, co utrudni mu samodzielne zasypianie w łóżku dziecięcym.
  • Spraw, aby Twoja pociecha brała czynny udział w wyborze łóżka oraz jego wyposażenia. Dzięki temu dziecko będzie czuło, że to naprawdę jest „jego” łóżko, a dodatkowo będzie mu ono wydawać się atrakcyjniejsze ze względu na obecność uroczych pluszaków czy kolorowej pościeli
  • Jeśli Twój maluch boi się zasypiać w samotności, to przez początkowy okres adaptacji towarzysz mu na fotelu obok. Możesz poczytać mu na dobranoc, opowiedzieć bajkę lub po prostu posiedzieć z nim w ciszy do momentu, aż zaśnie.
  • Chcąc spokojnie przeprowadzić zmianę z łóżeczka na łóżko, zapobiegnij sytuacji, w której, w międzyczasie, dojdzie do spiętrzenia stresujących wydarzeń w życiu dziecka. Wymiany miejsca do spania nie należy łączyć np. z odstawianiem smoczka, pojawieniem się rodzeństwa czy pójściem do przedszkola lub żłobka.
  • Ważną kwestią, o której należy pamiętać w kontekście tego, kiedy zmienić łóżeczko na łóżko, jest to, aby całe przedsięwzięcie odbywało się w momencie, gdy maluch jest zdrowy i w pełni sił.

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko swojemu dziecku? Podsumowanie

Zmiana łóżeczka na łóżko jest istotnym wydarzeniem w życiu dziecka. Nie ma sztywnej granicy, kiedy powinno to nastąpić – aby zidentyfikować odpowiedni moment, musisz dobrze wsłuchać się w potrzeby swojej pociechy. „Przeprowadzka” do nowego miejsca do spania staje się koniecznością m.in.: gdy łóżeczko staje się za małe dla malucha lub gdy próbuje on sforsować szczebelki, aby wydostać się na zewnątrz. Nie należy jednak realizować jej bez uprzedniego przygotowania. Jeśli chcesz, by dziecko dobrze zniosło zmiany, muszą się one odbyć w spokoju i przyjaznej atmosferze. Przydatne jest także aktywne uczestnictwo malucha w procesie zakupowym.

Wybierając wspólnie łóżko drewniane dla dziecka, warto dodatkowo doposażyć je w miłego pluszaka czy atrakcyjną pościel. Wszystkie te elementy skompletujesz, jeśli skorzystasz z oferty przygotowanej przez nasz sklep z artykułami dla dzieci Meri-Kids. Oferujemy wyłącznie nietuzinkowe, solidne i bezpieczne produkty o unikalnej estetyce, które podobają się zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Zachęcamy do składania zamówień!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium