Meri Kids
2024/04/19 07:00
Jakie łóżeczko dla niemowlaka będzie najlepsze?
Jakie łóżeczko dla niemowlaka będzie najlepsze?

Osobom będącym na początku swojej rodzicielskiej drogi towarzyszy zwykle wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, aby zapewniało ono nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także funkcjonalność i estetyczny wygląd. Na rynku można znaleźć różne rodzaje i rozmiary łóżeczek niemowlęcych, stąd trudno się dziwić temu, że wybór odpowiedniego modelu często okazuje się nie lada wyzwaniem. Dlatego, w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie, postanowiliśmy wyjaśnić najistotniejsze kwestie dotyczące m.in. tego: jakie łóżeczko będzie odpowiednie dla niemowlaka, a jakie dla noworodka, co należy wiedzieć o poszczególnych rodzajach tych mebli oraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Wybór łóżeczka dla noworodka – kiedy najlepiej kupić łóżeczko dziecięce?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka, warto zastanowić się nad tym, jaki moment jest odpowiedni na kupno takiego mebla. Rodzice podchodzą do tej kwestii na różne sposoby – niektórzy planują taki zakup z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast inni wolą poczekać z inwestycją do czasu po porodzie. Naszym zdaniem łóżko dla malucha powinno zagościć w domu wcześniej, dzięki czemu wszystko będzie gotowe na piękny moment przyjścia dziecka na świat.

Kiedy dokładnie warto zacząć zastanawiać się nad tym, jakie łóżeczko dla noworodka będzie dobrym rozwiązaniem? Z uwagi na to, że określenie konkretnej daty porodu jest bardzo często niemożliwe, optymalnym wyjściem...

jest skompletowanie całej wyprawki nawet trzy miesiące przed narodzinami dziecka. Zapewni to nie tylko gotowość na godne przyjęcie nowego członka rodziny, ale także pozwoli dobrać niezbędne akcesoria oraz wkomponować nowy mebel do jego pokoiku lub sypialni rodziców. 

Jakie są podstawowe rodzaje łóżeczek dla niemowląt?

Rodzice szukający odpowiedniego łóżeczka dla swojego malucha mogą wybierać spośród wielu różnych rodzajów mebelków do spania. Jakie można wyróżnić najpopularniejsze typy łóżeczek niemowlęcych?

 • Kołyski – charakteryzują się one zazwyczaj nieco mniejszym rozmiarem niż samodzielne pierwsze łóżeczka dziecięce, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i łatwiej je ustawić w sypialni rodziców. Sprawdzają się w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy potrzeba delikatnego, uspokajającego bujania jest u malucha bardzo duża. Możliwość zapewnienia przyjemnego bujania odciąża rodziców od konieczności każdorazowego kołysania dziecka w przypadku problemów z zaśnięciem. Kołyski, podobnie jak tzw. kosze Mojżesza, możesz stosować zwykle do ok. 5 miesiąca życia pociechy.
 • Samodzielne łóżeczka niemowlęce drewniane – jest to bardzo ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie, które może być stosowane przez kilka lat życia malucha. Łóżeczka o wymiarach wewnętrznych 120 x 60 z powodzeniem mogą wystarczyć do 3 roku życia, podczas gdy łóżeczka o wymiarach wewnętrznych 140 x 70 są jeszcze bardziej dalekosiężną inwestycją i nierzadko służą dzieciom do szóstych, a niekiedy nawet siódmych urodzin. Wiele modeli łóżeczek należących do tej drugiej kategorii wymiarowej można z czasem przekształcić w wygodny tapczanik, który pełni funkcję pierwszego "dorosłego łóżka". Wśród samodzielnych łóżeczek dla dziecka warto zwrócić uwagę także na ich dodatkowe funkcjonalności i udogodnienia, takie jak np. pojemne szuflady czy wyciągane szczebelki.
 • Łóżeczka dostawne – popularna „dostawka” to wygodna konstrukcja łóżeczka pozwalająca na trwałe przyłączenie go do łóżka rodziców. Jest to korzystne rozwiązanie z wielu powodów. Przede wszystkim zapewnia bliskość dziecku i rodzicom, a także ułatwia mamie nocne karmienie, dzięki czemu nie musi ona w tym celu wstawać z łóżka, a najedzony maluszek szybciej zasypia. Innym powodem, dla którego wielu rodziców decyduje się wybrać łóżeczko dostawne, jest to, że zwykle dobrze sprawdza się ono także podczas wyjazdów.
 • Łóżeczka turystyczne – są to lekkie mebelki podróżne, które można w prosty sposób złożyć do niewielkich rozmiarów. Sprawdzają się w trakcie urlopów, wakacji lub innych sytuacji związanych z podróżami, ale ze względu na ograniczoną liczbę udogodnień, nie są najlepszym rozwiązaniem do codziennego użytku.

Należy dodać, że wartym uwagi rozwiązaniem są łóżeczka wielofunkcyjne, które łączą w sobie różne funkcje np. kołyski, a także dostawnego oraz samodzielnego łóżeczka. W ofercie Meri-Kids znajdziesz różnego rodzaju wielofunkcyjne łóżeczka dla niemowląt, zapewniające komfort zarówno w domu, jak i w podróży.

Łóżeczko niemowlęce – jakie wybrać?

Jakie łóżko dla niemowlaka kupić, aby sprawdziło się bez zarzutu? Podczas zakupu tego mebelka dziecięcego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

 • bezpieczeństwo gwarantowane przez łóżeczko,
 • trwałość i jakość wykonania łóżeczka,
 • możliwość regulacji wysokości położenia leżyska,
 • możliwość wyjmowania szczebelków bądź całego boku łóżeczka,
 • estetyka.

Do wskazanych kryteriów dochodzą oczywiście inne kwestie, ale dzisiaj podczas omawiania, jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka, skupimy się na zaprezentowanych wyżej pięciu aspektach.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie pierwszą cechą, która przychodzi Ci na myśl po pytaniu o to, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, będzie bezpieczeństwo. Co jednak kryje się pod tym dość ogólnym terminem? Oto kilka cech, jakimi powinno odznaczać się łóżeczko dopasowane do potrzeb dziecka.

 • Dokładne wykończenie mebla – zwróć uwagę na to, że dobrej jakości łóżeczko musi być gładkie, ponieważ nieprecyzyjnie oszlifowane lub wyrównane elementy stwarzają zagrożenie dla wypoczywającego malucha. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku drewnianych łóżeczek: nie chcesz przecież narażać swojej pociechy na bolesny kontakt z ostro zakończonymi krawędziami czy drzazgami.
 • Wykorzystanie bezpiecznych dla dzieci farb i lakierów – skóra dziecka oraz jego rozwijający się organizm są bardzo delikatne i wrażliwe na szkodliwe oddziaływanie różnych substancji. Z uwagi na to, że niemowlę większość doby przebywa w łóżeczku, musisz ze wzmożoną uwagą podejść do kwestii farb i lakierów zastosowanych w przypadku danego mebla. Przy zakupie łóżeczka bierz pod uwagę jedynie te modele, które są pokryte nietoksycznymi, bezpiecznymi dla dzieci farbami oraz lakierami z odpowiednim atestem.
 • Zabezpieczenie drobnych elementów – ciekawość dziecka może skłonić je do włożenia sobie do ust małych, niewłaściwie zabezpieczonych elementów, np. zaślepek czy śrubek. Wybierając łóżeczko, sprawdź, czy wszystkie niewielkie części są chronione przed dostępem malucha. W niektórych modelach, takich jak choćby dostępne w naszej ofercie łóżeczko TIPI, dla bezpieczeństwa dzieci zupełnie zrezygnowano z zaślepek.
 • Nieduży rozstaw szczebelków – warto postawić na łóżeczko z okrągłymi szczebelkami, oddalonymi od siebie maksymalnie o kilka centymetrów. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w kontekście zapewnienia dziecku odpowiedniego zabezpieczenia.

Trwałość i jakość wykonania

Jakie łóżko dla niemowlaka będzie dobrą inwestycją? Oczywiście wytrzymałe i solidnie wykonane! Absolutną podstawą jest trwały i sprężysty stelaż łóżeczka. Musi on być w stanie wytrzymać aktywność ruchową maluszka, a przy tym zapewnić znajdującemu się w łóżeczku materacowi właściwą cyrkulację powietrza, dzięki której sen dziecka będzie komfortowy i bezpieczny. Efektywna wentylacja pozwala wyeliminować alergeny gromadzące się w otoczeniu Twojej pociechy i zadbać o jej zdrowie.

Poza stelażem istotną rolę odgrywa wysoka jakość wykonania innych elementów łóżeczka dla noworodka i niemowlaka, takich jak między innymi:

 • ramy,
 • nogi,
 • szczebelki,
 • dodatkowe wyposażenie, np. szuflady czy przewijak.

Regulowana wysokość położenia spodu łóżeczka

Zastanawiasz się, jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka, aby wystarczyło na dłużej i „rosło” wraz z Twoją pociechą? Postaw na model samodzielnego łóżka drewnianego, który umożliwia regulację wysokości podłogi podtrzymującej materac. Na rynku dostępne są różnorodne łóżeczka oferujące kilka wariantów ustawienia podłogi, dzięki czemu można dostosować jej położenie do wieku dziecka. Im młodsza pociecha, tym lepiej sprawdzą się wyższe poziomy regulacji, które dodatkowo ułatwiają rodzicowi dostęp do niej. Kiedy maluszek podrośnie i zacznie samodzielnie siadać, a następnie wstawać i chodzić, podłogę się obniża, co chroni go przed przypadkowym wypadnięciem z łóżeczka.

Możliwość wyjmowania szczebelków lub całego boku łóżeczka

Cennym udogodnieniem, które zapewnia wiele samodzielnych łóżeczek niemowlęcych, jest opcja wyjmowania szczebelków lub nawet demontażu całego boku. Dlaczego warto zwrócić na to uwagę? Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia dziecku swobodne poruszanie się między pokojem a łóżeczkiem, kiedy nauczy się już samodzielnie chodzić.

Estetyka

Rozważając to, jakie łóżeczko dla noworodka wybrać, nie można zapominać o jeszcze jednej istotnej kwestii, a mianowicie aspektach wizualnych. Pod tym względem czeka Cię naprawdę wiele możliwości. Na jakie łóżeczko dla niemowlaka możesz się zdecydować? W naszej ofercie bez trudu znajdziesz klasyczne łóżeczko, którego uniwersalność pozwala na dopasowanie go do niemal dowolnej aranżacji. Jeśli jednak zależy Ci, aby w pokoju dziecka ustawić łóżeczko o nieco bardziej unikalnym charakterze, to jako Meri-Kids umożliwiamy zrealizowanie tego celu. Dostępne są u nas takie nietuzinkowe modele jak m.in. łóżko imitujące kamieniczkę, które zapewni maluszkowi możliwość spędzania czasu w pierwszym własnym domku.

Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać? Podsumowanie

Przyjście na świat dziecka to wielkie szczęście, które wymaga jednak od rodziców wielu przygotowań. Muszą oni odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie łóżeczko wybrać dla swojej pociechy, aby zagwarantować jej wygodę i odpowiednią ochronę na pierwszych etapach życia. Najistotniejszymi kryteriami, które muszą wziąć pod uwagę przy zakupie nowego mebelka, są z pewnością: bezpieczeństwo, trwałość, wygoda, funkcjonalność oraz estetyka. Duże znaczenie ma także odpowiedni dobór rodzaju oraz wymiarów łóżeczka. Dodatkowa seria dylematów, z którymi muszą się zmierzyć rodzice, dotyczy wyposażenia wybranego mebla. Trzeba się zastanowić m.in. nad tym, jaki materac do łóżeczka niemowlęcego sprawdzi się najlepiej oraz jakie elementy wybrać w celu skompletowania wyprawki dla swojego malucha.

Z pomocą w przygotowaniach do odpowiedniego przyjęcia nowego członka rodziny przychodzi sklep z artykułami dla niemowląt Meri-Kids. U nas znajdziesz nie tylko różnorodne, wysokiej jakości łóżeczka niemowlęce, ale także m.in. specjalne materace do nich czy tekstylia, takie jak np. rożki oraz kokony niemowlęce, śpiworki, pieluszki i otulacze czy pościele. Poza atrakcyjnym asortymentem gwarantujemy doskonałą obsługę klienta, bezpłatną dostawę od 299 złotych i możliwość zwrotu zamówienia nawet do 100 dni od zakupu.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium